Jak ovlivňuje způsob krmení kondici a přírůstky telat?
Trávicí problémy telat od narození do odstavu patří k častým tématům v chovu skotu. Tele ztrácí na přírůstku, zhoršuje se jeho kondice, zásah léčiv, aj. = to vše často ovlivňuje jeho budoucí kondici, zdraví, odolnost a užitkovost.
Podívejte se v našem názorném videu nebo pod videem si přečtěte podrobnější informace o tom, jaký zásadní vliv na trávení (zdraví a kondici) telat mají různé způsoby krmení:
Krmení telat z hladiny (kbelíku nebo koryta)
Tele, s pozicí hlavy dole, je při krmení v nepřirozené poloze a pije velmi rychle, bez nutnosti sání (mléko extrémně rychle prochází trávicím traktem).
- netvoří se dostatečné množství slin = hrozí zvýšený výskyt vzájemného sání a s tím spojených zdravotních problémů (záněty pupku, uší, apod). K tomuto dochází z důvodu nenaplněného sacího reflexu.
- správně se neuzavře jícno-slezový žlab a do bachoru se dostává mléko kde, způsobuje trávicí potíže
- vlivem rychlého pití a nedostatečného proslinění, se ve slezu nedokonale sráží mléko = špatné trávení vede k trávicím problémům
- do střeva se ve větším množstvím dostává nestrávená laktóza, která výrazně zvyšuje riziko klostridií
- krmení je možné pouze s menšími objemy mléka
Při tomto krmení je obvykle potřebná medikace telete (záněty pupku, průjmy, aj,), jeho přírůstek není plynulý, je potřeba zvýšené péče (větší nároky na čas ošetřovatelů, zootechniků, aj.) a v neposlední řadě zvýšené finanční náklady na tele.
Krmení telat běžnými struky (dudáky, cucáky)
Tele, s pozicí hlavy nahoře, je již ve vhodnější poloze pro krmení, ale strukem mléko vytéká velmi snadno, není zde správné přirozené sání a tele pije rychle.
- netvoří se dostatečné množství slin - hrozí vzájemné sání (při skupinovém ustájení) nebo olizování všeho v jejich dosahu (opět není zcela naplněn sací reflex telat)
- uzavření bachoru nefunguje dostatečně = uzavřený jícno-slezový žlab nestihne při rychlém toku mléka dopravit všechno mléko až do slezu a část ho může vytékat do bachoru, kde způsobuje trávicí problémy
- rychlé pití a nedostatečné proslinění má vliv na špatné srážení mléka ve slezu = opět může vést k trávicím problémům
- do střeva se může ve větším množství dostávat nestrávená laktóza, která výrazně zvyšuje riziko klostridií
Při tomto krmení, kdy je stále velmi rychlý průtok mléka trávicím traktem, opět hrozí vyšší výskyt průjmů a jiných dietetických problémů. Díky nenaplněnému sacímu reflexu, hrozí vzájemné ocucávání = zvyšuje riziko vzniku zánětů a jiných zdravotních problémů. Přírůstek může kolísat (podle zdravotních problémů), snižuje se kondice a odolnost telat. Zvyšují se nároky na péči a finanční náklady (medikace, ošetřování, aj.).
A budoucí užitkovost telat? Opět se může snížit!
Simulace přirozeného krmení se struky a v systému Milk BarTM
Při krmení telat systémem Milk BarTM se struky (umístěné v napájecích boxech nebo kbelících) umísťují do výšky 60 – 70 cm. Tato výška odpovídá optimálnímu záklonu při krmení, aby se mléko dostalo přímo do slezu. Struky jsou vyrobené z přírodní kaučuku patentovanou technologií tak, že stimulují přirozený sací reflex telat = mačkání struku a sání. Stejně jako u přirozenému krmení z vemene, kdy tele mačká struk a pak saje. Z vemene vysaje jen omezené množství mléka. Pro další dávku musí stejný postup opakovat. A co je hlavní, ze struku mléko samovolně neteče. Stejně je to se strukem Milk BarTM.
Systém simulace přirozeného krmení Milk BarTM:
- přirozená poloha při krmení (podobná výška a sklon, jako při krmení z vemene)
- ze struku neteče samovolně mléko
- díky mačkání a sání struku se mléko pomalu uvolňuje (kontrolovaný tok mléka) a zároveň dochází u telat k bohaté tvorbě slin pro správné trávení
- díky naplnění jejich sacího reflexu, už telata během dne nepotřebují olizovat vše v jejich dosahu, výrazné snížení vzájemného sání, ocucávání (při skupinovém ustájení)
- pomalý, kontrolovatelný tok mléka projde přes uzavřený jícno-slezový žlab až tam, kam patří - do slezu
- díky správně uzavřeném jícno-slezovém žlabu se mléko nedostane do bachoru
- ve slezu dochází ke správnému strážení mléka na jemnou tvarohovitou hmotu, která se tráví pomocí enzymů slezu (chymosin, pepsin)
- ve slinách se nachází enzym lipáza, která se při důkladném proslinění podílí na předtrávení mléka a mléčné náhražky, a to ještě v době, než se dostane do slezu
-
díky pomalému pití se do tenkého střeva dostává vždy pouze malý objem mléka, tudíž je laktóza pomocí enzymů efektivně rozkládána a do distálních částí tenkého nebo tlustého střeva se již nedostává, což snižuje riziko růstu klostridií
Milk BarTM je zcela unikátní systém simulace přirozeného krmení telat.
Díky správnému používání systému Milk BarTM:
- maximalizujete přírůstky
- upevňujete zdraví a kondici telat
- minimalizujete podmínky pro vznik zdravotních problémů
- od narození telat, budujete co nejvyšší odolnost a užitkovost krav přirozeným způsobem s minimalizací nákladů (na medikaci, zvýšenou péči, aj. ).
Podívejte se na naše produkty Milk BarTM pro telata najdete ZDE.
Nevíte si rady a potřebujete další informace?
Napište nám na e-mail: poradna@milkprogres.cz nebo zavolejte +420 602 762 718.
Naši odborníci vám rádi pomohou.